Biografi

Mogens Lykketoft (født 9. januar 1946 i København) er socialdemokratisk folketingsmedlem, og fhv. udenrigs-, finans- og skatteministersamt fhv. formand for Folketinget og fhv. statsrevisor. Han blev i juni 2015 valgt som formand for De Forenede Nationers generalforsamlings halvfjerdsindstyvende samling fra september 2015 til september 2016.

Folketingsmedlem for Københavns Amtskreds fra 8. dec. 1981 for Socialdemokraterne. Minister for skatter og afgifter 20. jan. 1981-10. sept. 1982. Finansminister 25. jan. 1993-21. dec. 2000. Udenrigsminister 21. dec. 2000-27. nov. 2001.