Biografi

Morten Østergaard Kristensen (født 17. juni 1976 i Aarhus) er en dansk politiker og politisk leder af det Radikale Venstre. Han blev valgt til Folketinget ved valget i 2005, og var Økonomi- og Indenrigsminister 1. september 2014 – 28. juni 2015. Morten Østergaard meldte sig ind i det Radikale Venstre under sin gymnasietid og var aktiv i partiets ungdomsafdeling i Aarhus. Han blev folketingskandidat for det Radikale Venstre i 1999 i Århus Vestkredsen. Han var gennem første halvdel af 2000’erne i flere kortere perioder midlertidigt medlem af Folketinget for Århus Amtskreds, første gang 21. januar 2002 til 27. januar 2002, anden gang 20. april 2002 til 26. april 2002, derefter fra 25. januar 2003 til 31. januar 2003 og 26. januar 2004 til 1. februar 2004. Endelig ved Folketingsvalget 2005 blev Østergaard valgt ind for Århus Amtskreds. Et par år efter i sommeren 2007 blev han omtalt som “den radikale komet” og spået en “glorværdig karriere” med udsigt en ministerpost. Samme år skiftede han valgkreds til Århus Østkredsen og blev ved Folketingsvalget 2007 i efteråret genvalgt, da for Østjyllands Storkreds. Den 15. juni 2009 blev han næstformand i Radikale Venstre efter at have slået Morten Helveg Petersen i kampvalg. Han stoppede som næstformand i forbindelse med sin ministerudnævnelse i 2011. Ved folketingsvalget i 2011 fik han 8777 personlige stemmer. Efter valget udgjorde han og Margrethe Vestager det Radikale Venstres faste hold i regeringsforhandlingerne med Socialdemokraterne og SF på Hotel Crowne Plaza. Da Helle Thorning-Schmidt endelig dannede regering blev Østergaard den 3. oktober 2011 udpeget som minister for forskning, innovation og videregående uddannelser. I forbindelse med ministerrokaden 3. februar 2014 blev han udpeget som ny skatteminister, eftersom Jonas Dahl (SF) trådte ud af regeringen. Da Margrethe Vestager i 2014 blev udpeget til at være Danmarks kandidat som EU-kommisær overtog Østergaard ledelsen af partiet. Han overtog samtidig Margrethe Vestagers ministerium, og fik posten som økonomi- og indenrigsminister, som han beklædte indtil d. 28. juni 2015.