Biografi

Lars Barfoed (født den 4. juli 1957 på Frederiksberg) er en dansk jurist og politiker, som har repræsenteret Det Konservative Folkeparti i Folketinget fra 2001 til 2015 og været politisk leder for samme parti fra 14. januar 2011 til 2014. Fra 28. juni 2012 til august 2014 var han tillige partiets politiske ordfører. Den 6. august 2014 meddelte Lars Barfoed, at han ville trække sig fra formandsposten, og at den konservative borgmester i Viborg Søren Pape Poulsen ville tiltræde som konstitueret formand indtil partiets landsmøde senere i 2014.

Barfoed var minister for familie- og forbrugeranliggender fra den 18. februar 2005 til den 14. december 2006. Den 10. september 2008 afløste han Carina Christensen som transportminister. Under ministerrokaden den 23. februar 2010 blev han udnævnt til ny justitsminister. Efter at Lene Espersen trak sig som partiformand overtog Barfoed 14. januar 2011 posten som partiets politiske leder og formand, en post han som sagt bevarede indtil 2014.