Biografi

Mimi Vibeke Jakobsen (født 19. november 1948 i København) forhenværende generalsekretær for Red barnet og formand for Centrum-Demokraterne og forhenværende minister.

Mimi Jakobsen er datter af folketingsmedlem Erhard Jakobsen og porcelænsmalerinde Kate Jakobsen (født Larsson). Hun voksede op på Amager og senere i Gladsaxe. Hun gik i folkeskolen i årene 1954-64 og blev i 1967 student fra Gladsaxe Gymnasium.

Hun blev 6. juni 1981 gift med stadsbibliotekar Svend Horneman Stilling, men ægteskabet blev senere opløst. Hun blev senere gift med Bengt Burg, men dette ægteskab blev opløst i 2000. Hun har to sønner som er født i hhv. 1981 og 1989.

Mimi Jakobsen blev opstillet for Centrum-Demokraterne i Nykøbing Falster-kredsen fra 1974 og valgt til Folketinget første gang i Storstrøms Amtskreds ved valget i 1977. Hun blev derefter valgt i Københavns Amtskreds ved valget i 1979 frem til valget i 2001, hvor CD ikke nåede over spærregrænsen. I denne periode var hun opstillet i Gladsaxekredsen fra 1979, i 1981 tillige i Glostrupkredsen; fra 1983 i Gladsaxekredsen, fra 1988 tillige i Lyngbykredsen; og fra 1990 i Gladsaxekredsen.

I 1997-98 var Mimi Jakobsen sygemeldt i fem måneder efter at være blevet bidt af en skovflåt, hvilket bl.a. medførte lammelser i ansigtet.

Hun blev Kommandør af Dannebrogordenen 1984, kommandør af 1. grad 1997.

21. december 2006 blev det offentliggjort, at hun havde meldt sig ind i Socialdemokratiet.

Centrum-Demokraterne. – Folketingsmedlem for Storstrøms Amtskreds fra 15. febr. 1977, for Københavns Amtskreds 23. okt. 1979-20.nov. 2001.

Minister for kulturelle anliggender 10. sept. 1982-12. marts 1986. Socialminister 12. marts 1986-3. juni 1988 og Grønlandsminister 1.-10. sept. 1987.

Samordningsminister 25. jan. 1993-8. feb. 1994 og tillige industriminister 28. jan.-8. feb. 1994. Industri- og samordningsminister 8. feb.-27. sept. 1994.

Erhvervsminister 27. sept. 1994-30. dec. 1996.

Undervisningsassistent ved Københavns Universitets Institut for Fonetik og Institut for Germansk Filologi 1975-78.

Administrerende direktør i Scleroseforeningen 1988-91.

Medlem af lokalbestyrelsen for Aktive Lyttere og Seere i Gladsaxe 1976-77.

Formand for Komiteen for Aktiv Skolepolitik 1978-82. Medlem af Gladsaxe

Kommunalbestyrelse 1974-82. Politisk ordfører for Centrum-Demokraterne, formand for partiet fra 1989. Medlem af Folketingets Finansudvalg 1981-82 og 1988-90.

Partiets kandidat i Nykøbing Falster-kredsen fra 1974, i Gladsaxekredsen fra 1979, i 1981 tillige i Glostrupkredsen, fra 1983 i Gladsaxekredsen, fra 1988 tillige i Lyngbykredsen. Fra 1990 i Gladsaxekredsen.