Unge klimastemmer
Danske unge kæmper for klimaet
Norske Greta Thunberg har siden 2018 braget igennem lydmuren med sine taler om de klimaudfordringer, verdens unge har fået i vuggegave.
Med taletid på FNs Klimakonference og ved World Economic Forum i Davos er hun blevet inviteret ind i voksenvarmen for at tale sin sag, og hendes ansigt er blevet ikon for den unge klimabevægelse.
Danske unge tager imidlertid også ordet i klimaets tjeneste, og selvom de har lidt større udfordringer med at blive hørt i “de voksnes rækker”, taler de mindst lige så godt og passioneret.
Dette undervisningsforløb tager udgangspunkt i to unge, stærke, danske stemmer, der på hver deres måde kæmper for at blive taget alvorligt i klimadebatten.
FORMÅL
- Forløbet lægger op til klassediskussion af, hvordan unge og ungebevægelser kan lægge folkeligt pres på at få klima på den politiske dagsorden.
- Forløbet egner sig til at indgå i et overordnet samfundsfagligt undervisningsforløb på gymnasielt-niveau i klimaproblematikker og/eller i et retorikfaglig forløb om talernes effekt.
- Det sætter særligt fokus på, hvordan taleren går til talesituationen og både bruger og udfordrer de taletekniske kneb, der er karakteristiske for genren, i den givne situation og under de givne omstændigheder.
PRAKTISK
Undervisningsforløbet omfatter analysemateriale og perspektiverende materiale og indeholder tre aktiviteter:
- Læreroplæg med udgangspunkt i en strukturanalyse af Olivia Kubasiak Kløvedal Reichs tale ved Klimapåmindelsen 2019.
- Gruppearbejde med læsning af Anna Bjerre Johansens tale ved Endnu et tabt år 2021, Jelva Illeris Schultz tale ved Ungdommens Folkemøde 2021 og Greta Thunbergs tale ved Klimamarchen 2019.
- Klassediskussion om unges talesituation i den aktuelle klimadebat
LÆRINGSMÅL
I dette forløb lærer eleverne, at
STX – samfundsfag
- forklare sammenhænge mellem samfundsforandringer og ændringer i sociale og kulturelle mønstre
- forklare begivenheder og udviklingstendenser i det internationale system og diskutere Danmarks handlemuligheder i forbindelse hermed
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag
- formulere præcise faglige problemstillinger, herunder hypoteser, og indsamle og bearbejde dansk og fremmedsproget materiale, herunder statistisk materiale, til at undersøge og diskutere problemstillinger og konkludere
- på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i en faglig dialog.
STX – retorik
- bruge grundlæggende retoriske begreber om produktion, reception og analyse af autentiske ytringer
- argumentere for et standpunkt på en måde, der er egnet til at overbevise
- formidle faglig viden på en måde, der er egnet til at interessere og oplyse
- foretage retorisk kritik, dvs. analysere og vurdere kvaliteten og effekten af autentiske ytringer
- give konstruktive ændringsforslag til autentiske ytringer
1. Analyse af klimatale
Læreroplæg med udgangspunkt i retoriker Sofie Kristiansens analyse af Olivia Kubasiak Kløvedahl Reichs tale ved Klimapåmindelsen den 3. april 2019 med indledende omrids af omstændighederne op til talen og en tekstnær strukturanalyse af indhold og funktion.
Talen gennemgås enten på skrift eller ved at streame den i live version på klassen.
Undervisere kan finde den fulde analyse her:
Analyse af Olivia Kubasiak Kløvedal Reichs tale ved KlimapåmindelsenElever og undervisere kan finde en ukommenteret udgave af talen her:
Olivia Kubasiak Kløvedal Reichs tale ved Klimapåmindelsen 20192. Perspektiverende læsning i grupper
Gruppearbejde, hvor eleverne læser en af nedenstående taler og besvarer de efterfølgende spørgsmål, der slutteligt gennemgås i plenum.
Anna Bjerre og syv andre unge fra Den Grønne Studenterbevægelse sultestrejkede i syv dage i foråret 2021 for at skabe opmærksomhed om deres sag. For at perspektivere en diskussion om danske unges talesituation i klimadebatten i dag læses Anna Bjerre Johansens tale ved indledningen til sultestrejken under Endnu et tabt år 2021 i grupper. Eleverne kan læse talen her:
Den 8. september 2021 kunne Ungdommens Folkemøde endelig kalde til fælles fysisk samling efter et langt års nedlukning, og også her var klima på dagsorden. 18-årige Jelva Illeris Schultz gik på ølkassen og holdt en klimatale og talen repræsenterer endnu en mulighed for at perspektivere snakken om unges mulighed for at præge klimadebatten i dag. Læs talen her:
Greta Thunbergs taler er naturligvis også relevante at inddrage i et forløb om unge klimastemmer. Læs Greta Thunbergs tale i Danmark ved Klimamarchen i 2019 her:
Perspektiverende spørgsmål til klassen:
- Hvem henvender taleren sig til?
- Hvordan er talen struktureret – adskiller den sig fra Kløvedals tale?
- Kan I finde nogle stilfigurer i talen? Hvilke og hvad gør det? Se Danske Talers liste over retoriske figurer med forklaringer og eksempler her.
- Hvad er talens hovedpointe?
3. Diskussion på klassen
Med udgangspunkt i de gennemgåede taler diskuteres unges talesituation i den aktuelle klimadebat på klassen.