Frederiksen, Mette

Info

19/11/1977 (42 år)

Læs taler af Mette Frederiksen (45)

Profil

Mette Frederiksen er Danmarks 42. statsminister. Hun har været medlem af Folketinget siden den 20. november 2001. Den 20. juni 2015 blev hun konstitueret formand for Socialdemokraterne, indtil hun blev valgt af partiet som formand den 28. juni, efter at Helle Thorning-Schmidt havde meddelt sin afgang på valgnatten efter folketingsvalget den 18. juni 2015. Mette Frederiksen har tidligere beklædt flere ordførerposter; i 2005 blev hun socialordfører og var fra 2005-2011 næstformand i folketingsgruppen. Den 3. oktober 2011 – 10. oktober 2014 var hun beskæftigelsesminister i regeringen Helle Thorning-Schmidt I. Den 10. oktober 2014 tiltrådte hun posten som Justitsminister. Ved folketingsvalget i 2019 blev hun valgt til Danmarks anden kvindelige statsminister.

Læs taler af Mette Frederiksen (45)

Vi bruger cookies for at forbedre oplevelsen på hjemmesiden.